اگر ازدواج درست و اصولی انجام شده باشد، شاید بدون اغراق بتوان گفت هیچ کس و هیچ چیز نمی تواند این پیوند را تحت تاثیر قرار دهد البته به شرط اینکه زن و شوهر درست مثل مدیری که دائم زیر و بم شرکت خودش را زیر نظر دارد، تمام ابعاد زندگی مشترک را در نظر بگیرند و لحظه ای از مدیریت آن غافل نشوند. یکی از سمومی که ممکن است زندگی مشترک را تهدید کند، حسادت است.

حسادت در زندگی مشترک حکم شمشیری دو لبه را دارد. در رابطه‌ای که احساس حسادت خفیف است و هر از گاه بروز می‌کند، به زن و شوهر یادآوری می‌شود که هیچ وقت دیگران را به خودشان ترجیح ندهند و همیشه محور اهمیت همدیگر باشند. . این جور حسادت‌ها احساسات آنها را نسبت به هم تقویت و عشق آنها را محکم‌تر می‌کند. در اصل با این حس حسادت خفیف، زن یا شوهر سعی می‌کنند معیارهای دلخواه همسرشان و در پی آن، دل او را به دست بیاورند؛ اما اگر حسادت شدید یا غیرمنطقی باشد، داستان کاملا متفاوت است

این احساس ، احساسی است که گاهی اوقات به آن دچار می شویم. بعضی افراد بیشتر این احساس را تجربه می کننند و برخی دیگر خود را با این احساس از پا در می آورند. گاهی اوقات حسادت بجا است و گاهی اوقات نیست. حسادت احساس زشتی است، چه برای کسی که این احساس را دارد چه برای طرف مقابل. پس مهم است دریابیم چه موقع این احساس بیش از حد و چه موقع درست است ؟

حسادت شدید

اگر احساس حسادت در همسر شما بسیار شدید باشد بزودی کنترل شدیدی روی شما پیدا می کنند. وقتی فردی نسبت به طرف مقابل احساس حسادت شدید دارد گرایش زیادی به کنترل کارهایی که انجام می‌ دهد، مکان‌ هایی که می ‌رود و افرادی که ملاقات می کنند، دارد. علاوه بر این گاهی اوقات حسادت شدید منجر به خشونت می شود.

حسادت ناعادلانه

حسادت ناعادلانه قصه دیگری است. اگر شما به وفاداری همسرتان کاملا مطمئن هستید و البته او همیشه شما را از بابت این قضیه، چه با حرکات چه با حرف مطمئن می کند، این رفتار او برای شما عادت می شود و مادامی که او به شما ابراز عشق می کند و جملاتی نظیر هرگز تو را ترک نمی کنم یا هرگز کاری نمی کنم تا تو صدمه ببینی را به شما می ‌گوید و شما را مطمئن می کند، خوشحال هستید.اما اگر کمی از ابراز علاقه اش به شما کم شود، چه شما احساس حسادت کنید، چه نکنید با استفاده از این ابزار سعی می کنید توجه او را به خود جلب کنید. اوایل شاید همسرتان در مقابل این احساس حسادت ناعادلانه شما صبور باشد اما به تدریج از رفتار شما خسته می شود و با خود فکر می کند حالا که به خیانت متهم هستم چرا خیانت نکنم ؟ اگر احساس حسادت نا بجا و ناعادلانه خود را کنترل نکنید همسرتان را از دست می‌ دهید.

حسادت ساده

شاید اکثر ما جزو این طبقه بندی باشیم. ما می ‌ترسیم از این که همسرمان با فردی ملاقات کند که از ما زیباتر (جذاب‌ تر)، باهوش‌ تر، ثروتمندتر یا فقط بهتر باشد. دلیل اصلی حسادت، احساس ناامنی است که در ما وجود دارد.

اگر حسادت شدید دارید که باید از کمک های یک مشاور برای بر طرف کردن آن استفاده کنید اما در صورتی که این حس خیلی شدید در شما نیست برای بهتر شدن کیفیت زندگی آن راه غلبه بر آن را یاد بگیرید.

فوت و فن غلبه بر حسادت

برای اینکه از تمایلات حسادت‌آمیز خود نسبت به همسرتان آگاه شوید و قبل از آنکه دیر شود اقدام مناسب داشته باشید، باید تمریناتی را انجام بدهید. فراموش نکنید، حسادت‌ شدید در زندگی زناشویی می‌تواند آن زندگی را به طور کل نابود کند. قبل از شروع تمرین، دو ورق کاغذ آماده کنید و تمرین را اول برای خودتان انجام دهید و بعد برای همسرتان آن را تکرار کنید. یک ورق کاغذ را به دو ستون تقسیم کنید.

عنوان اولین ستون باید این باشد: <عوامل شروع حسادت‌های من> زیر این ستون، تمام مواردی را که در گذشته باعث حسادت شما شده‌اند، یادداشت کنید. عنوان دومین ستون را افکار و احساسات بگذارید. ستون اول را بخوانید و تمام افکار و احساساتی را که در موارد مربوط به ستون اول داشته‌‌اید، یادداشت کنید. قبل از انجام این کار، باید حالتان کاملا خوب باشد. اگر از دست همسرتان عصبانی یا ناراحت هستید انجام این تمرین موثر نیست.یک ورق کاغذ دیگر بردارید و آن را هم به دو ستون تقسیم کنید.

عنوان یک ستون باید این باشد:<برای کمک به خودم چه باید بکنم؟> و دومین ستون باید این عنوان را داشته باشد: <همسرم برای کمک به من چه باید بکند؟> و زیر هر ستون عقایدتان را در این‌باره بنویسید. اگر عقایدتان به ستون‌های اولین ورق مربوط و اختصاصی باشد بهتر است. وقتی هر دوی شما ستون‌هایتان را کامل کردید، بنشینید و درباره آنها با هم حرف بزنید. به این ترتیب درک شما از موارد حسادت‌برانگیز بیشتر می‌شود و راه‌های کنترل آن را می‌شناسید.

حسادت در مقدار کم ، ضرر زیادی به رابطه تان نمی زند اما اگر بیش از حد باشد،رابطه تان را مختل می کند.

فرآوری : داودی

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع : tebyan.net