در زندگی زناشویی نیز زوجین در تلاشند تا همدیگر را از لحاظ هیجانی درک کنند و به هیجان‌های هم پاسخ بدهند. در این میان بعضی از زوج‌ها موفق‌اند و برخی نیز دائما در تضاد هیجانی به سر می‌برند.


هیجان رابطه مستقیم با عواطف دارد و احساسی که ما از عواطف مختلف به دست می‌آوریم هیجان نام دارد. ترس، خشم، اندوه، تنفر، شادی و تعجب و احساس‌هایی مانند عشق، ناامیدی، احساس گناه، تعجب، شرم، حسادت، غرور، بدبینی و... جزو هیجان‌ها هستند و ما با احساس هر کدام از اینها دچار هیجان می‌شویم. همانطور که می‌دانید ما هم دچار هیجان‌های مثبت می‌شویم و هم دچار هیجان‌های منفی. آنچه مسلم است این است که ما همواره در پی هیجان‌های مثبتیم و در تلاشیم که زندگی خود را از هیجان‌های منفی پاک کنیم.

هیجان‌های مخالف

زندگی زناشویی سرشار از عاطفه است و طبیعتا سرشار از هیجان. در ازدواج‌هایی که زوجین با یکدیگر در تعارض و تضاد باشند، برانگیختگی‌های هیجانی زیادتری دیده می‌شود و به عبارت دیگر، بیشتر تعارض‌ها و اختلافات بین زوجین به دلیل برانگیختگی‌های هیجانی صورت می‌گیرد.

افراد در توانایی دریافت و تشخیص دقیق عواطف خود و دیگران با یکدیگر تفاوت دارند. مثلا بعضی از زوج‌ها آشکارا نسبت به علائم هیجانی همسرشان بی‌توجه هستند و آنان را نادیده می‌گیرند یا آنها را سوء تعبیرکرده و درست تشخیص نمی‌دهند. مثلا حالت غمناکی یا اندوه همسر خود را به عنوان عصبانیت و خشم تفسیر می‌نمایند. همین تفسیر‌های غلط در زندگی مساله ساز است و باعث می‌شود که زوجین نتوانند همدیگر را به خوبی درک کنند و از هم دور و دورتر شوند. فرض کنید اگر ما احساس ترس همسرمان را خشم برداشت کنیم و در قبال عمل او پرخاش کنیم مسلما نمی‌توانیم احساس ترس او را به آرامش تبدیل کنیم و حتی بر هیجانات منفی او نیز می‌افزاییم.

انسان‌ها دارای تفاوت‌های قابل توجهی در توانایی ابراز صریح عواطف خود هستند. برخی از زوج‌ها عادت دارند پیام‌های هیجانی مبهم و گیج‌کننده‌ای به طرف مقابل خود بدهند مثلا هم زمان، هم می‌خندند و هم اخم می‌کنند این پیام‌ها هم می‌تواند در زندگی مشترک مشکل‌ساز باشد.

گاهی نیز برخورد با احساسات و هیجانات است که مشکل ایجاد می‌کند. ما باید بدانیم در برابر هر احساس و هیجانی که از طرف مقابل بروز داده می‌شود چه عکس‌العملی نشان دهیم. کاری که در اکثر هیجانات منفی طرف مقابل وظیفه ماست فراخواندن به آرامش است چرا که هیجانات باعث مختل شدن تفکر می‌شود و انسان معمولا دست به اعمال یا حرفی می‌زند که در حالت عادی و منطقی آن کار را نمی‌کند.

هیجان‌های موافق

زوج‌های موفق در مقایسه با زوج‌هایی که رابطه زناشویی و هیجانی خوبی با هم ندارند، احساس همدلی بیشتری به هم نشان می‌دهند و نسبت به احساسات یکدیگر حساسیت بیشتری به خرج می‌دهند.

زوج‌های شاد و خوشبخت نسبت به زوج‌های ناسازگار، هم در اظهار و ابراز عواطف و هم در استنباط، تشخیص و دریافت عواطف، عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند.

برای موفقیت در ایجاد رابطه هیجانی با همسرمان دو وظیفه داریم اول این‌که هیجانات او را به درستی بشناسیم و عکس العمل صحیح را در قبال او بروز دهیم و دوم این‌که هیجانات خود را به درستی و دقیق به همسرمان منتقل کنید و از ایجاد ابهام در هیجانات بپرهیزیم.

در اوایل زندگی که زن و شوهر شناخت کافی نسبت به هم ندارند صحبت راجع به هیجان‌ها می‌تواند خیلی به زوج‌ها کمک کند. مثلا برای هم بگویید که هرگاه خشمگین یا ناراحت و غمگین و... هستید چه رفتاری دارید و برای این‌که آرام شوید به چه عکس العملی از طرف همسرتان نیاز دارید. با دانستن این‌ها و بدست آوردن تجربه می‌توانید در برابر هیجانات یکدیگر پاسخ‌های مناسبی بدهید.

هیجان یا آرامش

افراد با توجه به شخصیت‌های متفاوتی که دارند ممکن است زندگی پر از هیجان یا زندگی آرام را دوست داشته باشند.

زندگی ایده‌آل زندگی است که هم قسمت‌های هیجان انگیز داشته باشد و هم قسمت‌های آرام و افراد بسته به آنچه هر دو زن و شوهر دوست دارند نسبت این دو را در زندگی تعیین کنند. افرادی که مسافرت رفتن را بسیار دوست دارند، اهل خطر کردن هستند دائما دروسائل خانه و ماشین و... تنوع ایجاد می‌کنند کسانی هستند که هیجان را دوست دارند این افراد دوست دارند که در روابط به چالش کشیده شوند و در مورد همه مسائل بحث کنند و به نتیجه منطقی برسند اما کسانی که هیچ تغییری در کار و رفتار و زندگی خود نمی‌دهند و همیشه یک جور و یکنواختند زندگی آرام و بی‌هیجانی را دوست دارند اینها از جر و بحث فراری‌اند و دوست دارند به سرعت با دیگران توافق کنند. مسلما این دو دسته نمی‌توانند در کنار هم به راحتی زندگی کنند و همیشه یکی از آنها خسته و درمانده است. برای همین دخترها و پسرها باید قبل از ازدواج شخصیت‌های یکدیگر را به خوبی بشناسند. البته معمولا افراد جذب شخصیت‌هایی می‌شوند که مخالف شخصیت خودشان است اما این جذابیت در زندگی از بین می‌رود چرا که افراد می‌خواهند شبانه روز در کنار هم زندگی کنند و در این میان به زندگی شخصی خود نیز بپردازند و اینجاست که شخصیت‌های مخالف و متضاد برای هم دردسرساز می‌شوند. پس بهتر است برای ازدواج شخصیتی مشابه و نزدیک به شخصیت خود پیدا کنید تا بتوانید علایق و رفتارهای مشابهی در همدیگر بیابید و در کل به تفاهم برسید.

تنوع در خانه و روش و سبک زندگی از تغذیه و چیدمان خانه تا ارتباط با دوستان و... ، خلاقیت در رابطه زناشویی، ابراز محبت در شکل‌های متنوع و...، رسیدگی به ظاهر خود، برنامه‌ریزی برای تفریح و سرگرمی‌، پیشرفت کردن در همه زمینه‌ها چه شخصیتی و تحصیلی و چه مالی و خانوادگی همه می‌تواند در زندگی هیجان ایجاد کند.

ما با رفع یکنواختی می‌توانیم در زندگی هیجان ایجاد کنیم. رفع یکنواختی نیز با ایجاد تنوع در زندگی رخ می‌دهد. تنوع در خانه و روش و سبک زندگی از تغذیه و چیدمان خانه تا ارتباط با دوستان و... ، خلاقیت در رابطه زناشویی، ابراز محبت در شکل‌های متنوع و...، رسیدگی به ظاهر خود، برنامه‌ریزی برای تفریح و سرگرمی‌، پیشرفت کردن در همه زمینه‌ها چه شخصیتی و تحصیلی و چه مالی و خانوادگی همه می‌تواند در زندگی هیجان ایجاد کند.

برای ایجاد آرامش نیز در زندگی زناشویی باید تا آنجا که می‌شود از به چالش کشیدن همسرمان خودداری کنیم، از جر و بحث بپرهیزیم و بیشتر توافق کنیم. احساسات خود را مدیریت کنیم تا هیجانات اضافی را از رفتارمان کنار بگذاریم. اگر کار جدیدی می‌خواهیم انجام دهیم آن را بی‌مقدمه به همسرمان نگوییم و او را در مقابل عمل انجام شده قرار ندهیم چرا که کسانی که هیجان را دوست ندارند از تغییر خوششان نمی‌آید و دوست دارند همه چیز آنطور که بوده باشد و بماند. پس برای هر تغییری در زندگی احتیاج به مقدمه چینی دارید.

شما می‌توانید باشناخت و مطالعه دقیق هیجان را در زندگی شخصی و زناشویی خود مدیریت کنید و زندگی ای‌ باب میل خود و همسرتان بسازید.

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع : tebyan.net