زن و مرد بعد از عقد نکاح به خاطر ایجاد رابطه زوجیت حقوقی را بر هم پیدا می کنند لذا برخی نکاح را اینچنین تعریف کرده اند که نکاح رابطه ای حقوقی ـ عاطفی است که بوسیله عقد بین زن و مرد حاصل می گردد و به آنها حق می دهد که با یکدیگر زندگی کنند.  ما در مقالات متعدد ( شوهر داری به روش کاملا اصولی ، این رسم شوهرداری نیست ، چه پیشنهاد عجیبی) خطاب به خانمها اشاره کردیم که محبت به همسر تا چه حد برای پایداری زندگی مشترک و ایجاد علاقمندی در همسر اهمیت دارد. در این مطلب سعی داریم از موضع مقابل به قضیه نگاه کنیم و نیازها و حقوق آنان (وظایف آقایان) را مورد بررسی قرار دهیم که برخی از آنها عبارتند از:

الف) حقوقی که منشأ اخلاقی دارند و الزام و ضمانت اجرای آنها ایمان و وجدان فرد هستند البته در صورت انجام آنها پاداش اخروی، پیشرفت معنوی و تکامل خانواده به دست می آید.

در آموزه های دینی به مرد گفته شده است که زن ریحانه است و با او با ملاطفت برخورد کند، یعنی درست مطابق با روحیات و فطرت طرفین تا نیازهای هر یک برطرف شود.

ب) حقوقی که علاوه بر منشأ فوق منشأ حقوقی و ضمانت اجرا دارند. ذکر این نکته لازم است که باید توجه داشت که محیط خانواده باید محیطی بر اساس صمیمیت و تفاهم باشد پس محیط خانواده قابل مقایسه با هیچ محیط دیگری نیست و مرکز جمع عواطف و احساساتی است که بر اساس علاقه و محبت ایجاد می شود . زمانی که مرد در مسأله اداره امور خانه به همسر خود کمک می کند یا وسائل آسایش بیشتری علاوه بر آنچه که نیاز است فراهم می کند، انگیزه و عامل این نحوه برخورد علاقه و محبت طرفین به یکدیگر است.برخی از حقوق زن بر مرد که منشأ اخلاقی دارد از این قرار است:

1 . مهربانی و ملاطفت با زن

"و عاشروهن بالمعروف فان کرهتموهنّ فعسی ان تکرهوا شیئا و یجعل الله فیه خیراً کثیرا"؛ با زنان به نیکویی و مهربانی معاشرت و زندگی کنید و اگر هم تمایل به ایشان نداشتید با آنها بسازید و به نیکویی رفتارکنید چه بسا چیزی به نظر شما خوش نیاید و خدا در همان چیز خیر و خوبی قرار داده باشد.

2 . حسن خلق

"اکمل المؤمنین ایمانا احسنه خلقا و الطفهم باهله"؛ کاملترین مؤمنان کسی است که حسن خلقش بیشتر باشد و نسبت به اهلش ملاطفتر باشد. البته تکلیف زوجین به حسن معاشرت در قانون مدنی آمده که در اصل ریشه اخلاقی دارد ولی در قانون به حداقل و قدر متیقّن اکتفا می شود.

3 . دوستی و رفتار نیک با زن

مردان باید رفتار نیک و محبت آمیز نسبت به زنان داشته باشند. لذا خداوند متعال می فرماید: "و من آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا الیها و جعل بینکم مودة و رحمة"؛ و از نشانه های او اینکه همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید تا در کنار آنان آرامش یابید، و در میانتان مودت و رحمت قرار داد؛ یعنی غرض از قرار دادن همسر ایجاد مودت و رحمت بین زن و مرد است، پس باید طرفین در این راستا بکوشند.

3 . پوشاندن عیوب همسر

هن لباس لکم و انتم لباس لهن؛ زنان لباس شما هستند و شما لباس آنها. (هر دو زینت هم و سبب حفظ همدیگرید) در تشبیه روابط بین زوجین به بدن و لباس نکاتی وجود دارد:

الف) همانگونه که لباس بدن را می پوشاند زوجین نیز آبروی اجتماعی همدیگر را حفظ کرده و نسبت به هم وفادار باشند.

ب) همانطور که لباس بدن را از نگاه غیر، حفظ می کند زوجین نیز حافظ اسرار بوده و بدیهای همدیگر را بپوشانند و در خلوت و در جلوت حفظ عفت لازم و واجب است.

قال رسول‎الله(ص): ما اکرم النساء الّا کریم و ما اهانهنّ الّا لئیم؛ "جر انسان‎های بزرگوار کسی به زن ارج نمی‎دهد و او را تکریم نمی‎کند و جز انسان‎های پست، کسی زن را مورد اهانت و تحقیر قرار نمی‎دهد."

آقای محترم ، نیاز روحی و عاطفی زن این است که دوست داشته شود و مورد احترام قرار گیرد ، به صحبت هایش گوش دهند، برای همکاری به وی پیشنهاد کمک دهند، و اینکه حس کند در نظر همسر خود مورد اهمیت و علاقه است. تمایل دارد عنوان شود که در انجام کارها توانایی منحصر به فردی دارد. او نیاز دارد که بر طبق جنسیتش به ارتباط با اطرافیان بپردازد و در این ارتباطات ابراز وجود داشته و اعتماد به نفس پیدا نماید. همچنین او علاقمند است تا در هنگام مواجهه با مسائل روز مره مورد حمایت واقع شود و حد اقل گوشی شنوا برای صحبت داشته باشد.

مرکز مطالعات فرهنگی حوزه علمیه، با تغییر و ااضافات

تنظیم برای تبیان: کهتری

مقالات مرتبط

نسخه ای برای ایجاد محبت!

سایه به سایه با توام

محبت ، به اندازه

هفت راز عشق با دوام

هفت پنجره رو به عشق

زنان احساس گرا و مردان قدرت مدار

حقایقی درباره ی زنان!

باز هم قصه ی دلدادگی

منبع : tebyan.net