پاکیزگى و آراستگى : هر انسانى پاکیزگى را دوست دارد و بى اختیار مجذوب پاکیزگى و آراستگى مى شود و سعى مى کند خود را پاکیزه و آراسته نگه دارد. اسلام بر این موضوع بسیار سفارش کرده و پیامبر اسلام (ص) مى فرمایند: پاکیزگى جزء دین است. و حضرت رضا (ع) پاکیزگى را از خوبترین اخلاق پیامبران الهى مى شمرند. مخصوصاً زن و شوهر باید براى یکدیگر پاکیزه و آراسته باشند و در منزل سر و وضع نامرتب نداشته باشند که در این صورت از مهر همسر کاسته مى شود. رسول خدا (ص) خطاب به مردان سفارش کرده اند که: «شما باید خود را براى همسرتان مرتب و آراسته و آماده گردانید همانطور که دوست دارید او خود را بیاراید و براى شما مهیا و آراسته باشد.» لباس مایه آراستگى و جمال انسان است و زن و مرد باید در منزل هم از لباسهاى آراسته استفاده کنند و از ژولیدگى بپرهیزند.

محبت : همه مردم تشنه دوستى و محبتند. دوست دارند محبوب دیگران‏باشند. دل انسان به محبت زنده است.کسیکه بداند محبوب کسى نیست‏. خودش را بی کس و تنها می شمارد.همیشه پژمرده و افسرده است.خانم‏محترم،شوهر شما نیز از این احساس غریزى خالى نیست. او هم تشنه‏عشق و محبت است. قبلا از محبتهاى بى‏شائبه پدر و مادر برخوردار بود. اما از آن هنگام که پیمان زناشویى بستید خودش را در اختیار تو قرار داد. انتظار دارد محبتهاى آنها را جبران کنى و از صمیم قلب دوستش بدارى.

امام صادق علیه السلام فرمود:وقتى کسى را دوست دارى به او خبر بده. (1)

رشته دوستى را از همه بریده و به تو پیوند کرده انتظار دارد تو تنها، به اندازه‏همه دوستش بدارى.شب و روز براى آسایش و رفاه تو زحمت می کشد وحاصل دسترنج ‏خویش را در طبق اخلاص نهاده تقدیم تو می کند. شریک‏زندگى و مونس دائمى و غمخوار واقعى تو است. و سعادت و خوشى تو عنایت دارد.قدرش را بدان و از صمیم قلب‏دوستش بدار. اگر او را دوست‏بدارى او هم به تو علاقه‏مند خواهد شد. زیرا محبت‏ یک پیوند دو طرفى است و دل به دل راه دارد. اگر محبت دو طرفه شد بنیان زناشویى استوار می شود و خطرجدایى برطرف می گردد.

خداوند بزرگ در قرآن شریف ‏می فرماید: یکى از آیات خدا اینست که همسرانى برایتان آفریده تا بدانها آرامش پیدا کنید و میان شما دوستى و مهربانى نهاد. (2)

 اگر می خواهى عشق او پایدار بماند با رشته محبتهاى دائمى آنرا نگهدارى‏کن. اگر شوهرت را دوست‏بدارى همیشه دلش شاداب و خرم است. درکسب و کار دلگرم و به زندگى علاقه‏مند است. و در همه کارها موفقیت‏خواهد داشت. اگر بداند محبوب واقعى همسرش می باشد حاضر است‏براى تامین سعادت و رفاه خانواده‏اش تا سر حد فداکارى کوشش کند. خانم محترم رشته محبت را بگردن شوهرت بینداز و بدینوسیله ‏بخانه و خانواده جلبش کن. ممکن است‏شوهرت را قلبا دوست‏ بدارى ‏لیکن اظهار نکنى اما این مقدار کافى نیست. باید آنرا به زبان بیاورى بلکه‏باید از رفتار و گفتار و حرکاتت آثار عشق و علاقه نمایان باشد.

چه مانع‏دارد گاه گاه بگویى: عزیزم واقعا ترا دوست دارم؟ اگر از سفر آمد دسته گلى تقدیمش کنى و بگویى:خوب شد آمدى دلم برایت تنگ شده‏بود. وقتى در سفر است‏برایش نامه بنویس و از فراق و جدایى اظهار دلتنگى کن. اگر از موقع معمول دیرتر به‏خانه آمد اظهار کن:  از دیر آمدنت ناراحت‏شدم. در غیاب او نزد دوستان و خویشان از او تعریف کن. و اگر کسى خواست‏بدگویى کند دفاع کن،هر چه بیشتر اظهار عشق و علاقه کنى بیشتر به تو علاقه‏مند می شود. درنتیجه پیمان زناشویى شما استوارتر و خانواده خوشبخت‏ترى خواهید بود.

حضرت رضا علیه السلام فرمود:بعضی زنها براى شوهرشان‏ بهترین غنیمت هستند: زنانیکه به شوهرشان اظهار عشق و محبت کنند. (3)

احترام شوهر

هر کسى به شخصیت‏خویش علاقه‏مند است.خودش را دوست‏دارد. دلش می خواهد دیگران به شخصیت او احترام بگذارند. خانم محترم حب ذات و علاقه به احترام یک امر غریزى است‏لیکن همه کس حاضر نیست احساس درونى شوهر شما را اشباع کند. از شما که یار و غمخوارش هستید انتظار دارد حد اقل در خانه‏احترامش کنید و شخصیت تحقیر شده‏اش را زنده گردانید. بزرگداشت اوشما را کوچک نمی کند لیکن به او نیرو و توانایى مى‏بخشد و براى کوشش‏و فعالیت آماده‏اش می گرداند.

خانم گرامى به شوهرت سلام کن. همیشه بالفظ "شما" او را مخاطب قرار بده.موقع سخن گفتن کلامش را قطع نکن. جلو پایش برخیز و به او احترام کن. با ادب حرف بزن.

اگر با هم به مجلسى می روید او را مقدم بدار. او را با اسم صدا نزن بلکه بانام فامیل و لقب مخاطب قرار بده. در حضور دیگران از او تجلیل و تعریف‏کن. به فرزندانت ‏سفارش کن از پدرشان احترام کنند. و اگر بى‏ادبى کردند توبیخشان کن. در حضور مهمان ها نیز احترامش بگذار و باندازه آنها بلکه‏زیادتر از او پذیرایى کن. مبادا در مجلس مهمانى وجود شوهرت را نادیده بگیرى و تمام توجهت ‏به مهمان ها معطوف باشد. وقتى درب منزل را می زند سعى کن خودت درب را باز نموده با لب خندان و چهره باز به استقبالش ‏بروى. آیا می دانى همین عمل کوچک چه اثر نیکویى در روح شوهرت‏خواهد گذاشت؟  مردى که از صبح تا شب براى تامین زندگى و رفاه وآسایش شما تلاش می کند،و در این راه با صدها مشکل روبرو شده، آنگاه‏حاصل دسترنج‏خویش را در طبق اخلاص نهاده درب خانه را می کوبد که‏برایتان در اختیار شما بگذارد، آیا ارزش آنرا ندارد که براى خوشنودى واحترام او تا درب خانه قدم رنجه فرمایید و با لب خندان یک خوش آمد گفته‏دلش را شاد گردانید؟

رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: وظیفه زن این است که تا درب خانه به پیشواز شوهرش برود و به وى خوش آمد بگوید. (4)

آنچه پیش رو دارید چکیده ای از نصایح و روایات وارده از ائمه معصومین در خصوص چگونگی رفتار با همسر است. شاید به علت سبک های نادرست امروزی از خواندن برخی از آنها تعجب کنید. اما باید بدانید که این سخنان گوشه ای از حقایق است. در مقاله بعد با عنوان "این رسم شوهر داری نیست" ، این مطالب را دنبال می کنیم.

پى‏نوشتها:

1- بحار ج 74 ص 181.

2-سوره روم:21.

3-مستدرک ج 2 ص 532.

4-مستدرک ج 3 ص 551.

نوشته سید على اکبر حسینى، استاد اخلاق در خانواده – سایت حوزه

تنظیم برای تبیان: کهتری

مقالات مرتبط

از او علم غیب نخواهید

بی حسی عاطفی را حس کنید

محبت به اندازه

شوهر داری به روشی کاملا اصولی

زناشویی بدون رویاهای از دست رفته

زن داری به روش کاملا اصولی

منبع : tebyan.net