برای مطالعه ی قسمت قبل اینجا کلیک کنید.

خانم های محترم تبیانی : همانطور که می دانید نقش شما در آرامش،نظم،موفقیت وحتی اقتصاد خانواده بسیار مهم است چناچه اگر بخواهید،اراده کنید و بابرنامه عمل کنید ، بسیاری از مشکلات زندگی تان - از جمله مسائل مالی - حل خواهد شد مقاله ی زیر حاوی پیشنهاد هایی است که در این باره بیان می شود البته همه ی ما می دانیم که این راه ها مشتی از خروار است . راههای بیشتر وکاربردی تری را در طول زندگی مادران ومادر بزرگانمان دیده ایم . منظورم همان ایامی است که به مدد تبلیغات رنگارنگ و زنگی مصرفی تمام هم وغم خانواده در تغییر دکوراسیون و خرید اجناس خارجی و..نبود . مادر بزرگ های ما بدون مایکروویو و توستر وخیلی از لوازمی که امروزه جزء لاینفک آشپز خانه هایمان شده ،غذاهایی را طبخ می کردند که همه ما هنوز طعمشان رابه خاطر داریم . قناعت وصرفه جویی بهترین راه برای داشتن زندگی با آرامش است .

چند پیشنهاد که در تنظیم و تهیه بودجه خانواده، به شما کمک مى‏کنند، عبارتند از:

1. صورت دقیقى از مخارج خود تهیه کنید تا به چشم خود ببینید که درآمدتان چگونه و به کجا مى‏رود.

همان طور که پزشک، قبل از آن که مرض را تشخیص دهد، قادر به معالجه آن نیست، ما نیز تا عیب کارى را پیدا نکنیم، قادر به اصلاح آن نخواهیم بود. صرفه‏جویى، این نیست که ندانسته و نسنجیده، از مخارج خود حذف کنیم؛ ولى وقتى صورت‏حساب روشنى در دست داشتیم، با مراجعه به آن، به آسانى مى‏توانیم درک کنیم که چه مخارجى غیرضرورى است و با حذف آنها، مى‏توانیم حساب پس‏انداز خود را بالا ببریم. بنابراین حداقل براى مدت سه ماه، تمام مخارج خانواده را قلم به قلم در یک دفتر ثبت کنید.

من با این که بیشتر خرید و مخارج منزل را با چک مى‏پردازم، با این حال، صورت‏حساب خرج یک ماه خانواده را قلم به قلم، در یک دفتر، ثبت مى‏کنم و آخر هر سال، مخارج دوازده ماه را جمع مى‏کنم. نتیجه‏اى که من از این صورت‏حساب مى‏گیرم، بسیار عالى است؛ اولاً به طور روشن مى‏توانم بگویم که در عرض یک سال، چقدر پول غذا داده‏ام؛ چه مبلغ به مصرف لباس رسیده است؛ چقدر خرج پذیرایى و میهمانى شده و خرج امور متفرقه و شخصى و... شده است. با مراجعه به جمع کل مخارج سال قبل، مى‏توانم بگویم که چقدر هزینه زندگى خانواده ما بالا رفته است.

لازم نیست که شما هم به این نحو عمل کنید؛ بلکه همین قدر که چند ماه صورت مخارج را نگه داشتید و براى هر قلم، اعتبارى تعیین کردید، دیگر کافى است؛ اما من اصولاً دوست دارم که این صورت‏حساب سالانه را داشته باشم؛ تا اگر تصور کردم که در آن سال، براى لباس و لوازم شخصى، زیاد خرج کرده‏ام، با مراجعه به صورت‏حساب، از شک بیرون بیایم.

2. بر اساس احتیاجات خانواده و درآمد، براى مخارج سالانه خود، بودجه تنظیم کنید.

مخارج مشخص و غیر قابل تغییر را تعیین کرده، روى کاغذ بنویسید. مثلاً کرایه یک سال منزل، مخارج غذا، اقساط، وام‏ها و اقساط بیمه زندگى را که معین هستند، روى یک صفحه کاغذ، ثبت کنید. همچنین مبلغى براى احتیاجات دیگر از قبیل مخارج دکتر و دارو، لباس، خرج تحصیل بچه‏ها، خرج رفت و آمد و پول توجیبى براى خود و شوهرتان را نیز تخمین زده، به آن بیفزایید.

به طورى که همه مى‏دانیم، این کار، داراى اهمیت فراوان است و مستلزم تصمیم و همکارى نزدیک تمام خانواده و بعضى اوقات، امساک و خویشتن‏دارى است.

ما نمى‏توانیم در یک زمان، همه چیز داشته باشیم؛ ولى به طور قطع، مى‏توانیم چیزهاى غیرلازم، زائد و تجملى را فداى چیزهاى مهم و اساسى کنیم. آیا شما خرید یک خانه زیبا و راحت را به لباس، کفش و کلاه گران قیمت، ترجیح نمى‏دهید؟ آیا حاضرید نظافت، اتو و تعمیر لباس‏ها را خود انجام دهید و پول آن را به مصرف خرید یک فریزر خوب برسانید؟

وقتى شما، شوهر و بچه‏هایتان به چشم خود دیدید که براى هر منظورى، مبلغى معین، پیش‏بینى شده است و تجاوز از آن حد هم مقدور نیست، تصمیم مى‏گیرید که با گذشت و همکارى، به آرزوهاى خود، لباس عمل بپوشانید و حتى از آن مبلغ معین نیز صرفه‏جویى کنید تا به هدف‏هاى خود زودتر برسید.

3. ده درصد از درآمد سالانه خود را پس‏انداز کنید.

شما باید حداقل ده درصد از درآمدتان را براى خود، بچه‏ها و شوهرتان، پس‏انداز کنید و هرگز خود را از این کار، محروم نکنید. ممکن است که لیاقت و عقل معاش شما به حدى باشد که علاوه بر این ده درصد، مبلغ دیگرى نیز به منظور خرید خانه یا ماشین، پس‏انداز کنید.

متخصصان علم اقتصاد مى‏گویند: اگر شما بتوانید ده درصد از درآمد شوهرتان را پس‏انداز کنید، پس از چند سال، زندگى مرفه و آسوده‏اى خواهید داشت؛ به طورى که هر قدر قیمت‏ها و هزینه زندگى بالا رود، در اوضاع اقتصادى شما، تأثیرى نخواهد داشت.

زنى را مى‏شناسم که با جدیت تمام، این کار را انجام مى‏داد. روزى او به من گفت: در دورانى که بحران اقتصادى، سراسر کشور را فرا گرفته بود، حقوق شوهرش حتى به کمتر از نصف، کاهش یافت و آنها مجبور بودند که سعى کنند تا مخارجشان از حدود درآمد، بالاتر نرود و مثلاً براى صرفه‏جویى کرایه اتوبوس، غالباً راه درازى را پیاده طى مى‏کردند و براى خرید غذا، لباس و سایر نیازهاى زندگى، ساعت‏ها وقت و انرژى صرف مى‏نمودند تا کمى ارزان‏تر بخرند. با این حال، این زن و شوهر، هیچ‏گاه عادت دیرینه خود را که پس‏انداز ده درصد از درآمدشان بود، ترک نکردند.

این خانم، با کمال خوشحالى و سرافرازى، به من اظهار داشت:

«با این که ما به این پول احتیاج فراوان داشتیم و من بارها به این خیال افتادم که از پس‏انداز ده درصد درآمد صرف‏نظر کنم، اما امروز، بسیار خوشوقتم که آن عادت پسندیده را ترک نکردم و امروز در پرتو آن استقامت، داراى خانه و زندگى مرفه  شده‏ایم».

4. حساب پس‏اندازى براى روز تنگ‏دستى و حوادث غیرمترقبه، باز کنید.

متخصصان علم اقتصاد، زن و شوهرهاى جوان و خانواده‏هاى نوبنیاد را راهنمایى مى‏کنند که از هر سه ماه حقوق، یک ماه آن را براى حوادث شوم پیش‏بینى نشده، پس‏انداز کنند؛ بدین معنى که در هر سال، حقوق چهارماه را ندیده انگاشته، همیشه این مبلغ را حاضر داشته باشند. همین افراد به ما اخطار مى‏کنند که اگر بنا باشد ما یک مرتبه حقوق یک ماه را پس‏انداز کنیم، برایمان دشوار و کارى غیرعملى است. براى این منظور، به جاى آن که مثلاً هر چهارماه یک بار، مبلغ زیادی پس‏انداز کنیم، بهتر است هر هفته، به طور مرتب و بدون وقفه، مقدارى به حساب فوق بیفزاییم.

5. بودجه را با حضور اعضاى خانواده تنظیم کنید.

مشاوران علم اقتصاد، معتقدند که طرح و تنظیم بودجه، همیشه باید با حضور و همکارى تمام اعضاى خانواده باشد. همچنین اگر هر چند وقت یک بار جلسه‏اى تشکیل شود و درباره اوضاع اقتصادى و نقشه‏هاى بهبود وضع خانواده، با بچه‏ها صحبت گردد، روح همکارى در آنها ایجاد مى‏شود و روى بیشتر توقعات خود، قلم مى‏کشند و از این که از بعضى چیزها محروم شده‏اند، عصبانى نمى‏شوند.

نویسنده کتاب «ازدواج را موفقیت‏آمیز کنید»، مى‏نویسد:

 «بزرگ‏ترین عامل خوشبختى در ازدواج، عقل معاش است. پول خرج کردن، هنرمندى و مهارت مخصوصى مى‏خواهد که هر زنى از این هنر بهره‏مند باشد، وسایل رفاه و خوشبختى خانواده را فراهم مى‏آورد».

درست است که همه چیز را با پول نمى‏توان خرید، ولى اگر ما از روى علم و دانایى بدانیم که چگونه آن را خرج کنیم و سهم پس‏انداز خود را برداریم، آن سرمایه، موجب آرامش روح، نشاط و پشت‏گرمى اعضاى خانواده مى‏شود.

بنابراین بیایید به جاى آن که وقت خود را بیهوده تلف کنیم و با تشویش و اضطراب، عمر خود را از بین ببریم و بگوییم که چرا حقوق شوهرمان زیادتر نیست و چرا با آن خواستگار اولى که امروز ثروتمند است، ازدواج نکردیم، یاد بگیریم که با اعجاز عقل معاش، درآمد شوهرمان را طورى خرج کنیم که آینده بهتری داشته باشیم. اگر زنى بداند که چگونه از هر یک ریال حقوق شوهرش، حداکثر استفاده را ببرد، به مرد، اشتیاق و حرارت مى‏دهد که زیادتر پول کسب کند.واز آن مهم تر آرامش داشته باشد.

منبع : tebyan.net