در منزل جلوی تلویزیون نشسته‌اید که تبلیغات تلویزیون شروع می‌شود و  عروس خانمی با دیدن لیبل فرش و حساب پس انداز طرف مقابل بله بلندی می‌گوید و یا در میهمانی تمام کمالات و شخصیت دختر خانم در جلسه خواستگاری با طعم یک چای سنجیده می‌شود.

برخی می‌گویند چرا خانم‌ها باید در تبلیغات به مانند شخصیت بی اراده‌ای به نظر بیایند که با دیدن و ارائه یک محصول بله بگویند و یا با عطر یک محصول مانند چای سنجیده شوند و برخی نگران تحریف‌های آداب و رسومی نظیر خواستگاری و تهیه جهیزیه‌اند که دست آویز تبلیغ یک محصول شده است.

ابراهیم فیاض، جامعه شناس و عضوهیات علمی دانشگاه تهران نظر دیگری دارد. او این تبلیغات را برای تحکیم خانواده و تشویق جوانان به امر ازدواج مفید می‌داند و آثار منفی این تبلیغات را خیلی کم عنوان می‌کند.

این استاد دانشگاه تهران دغدغه دیگری را در پاسخ خود  مطرح می کند که بالا رفتن سن ازدواج و هجمه‌های شبکه‌های ماهواره ای است. این جامعه شناس در مورد استفاده از خانم‌ها در تبلیغات تلویزیونی به برنا گفت: اگر زن، تنها در این تبلیغات مورد بحث واقع می شد و از زیبایی و بدن او بهره گرفته می شد، اشکال داشت،

این جامعه شناس افزود: زن زیباست و رابطه مستقیمی با خانه، فرهنگ، دکوراسیون و شهرسازی و زیباسازی،دارد. مرد خیلی در این مسایل دخالت ندارد. زن سنگ زیرین خانواده است و حضور زن اگر در کنار مرد و خانواده مطرح شود، اشکالی ندارد چرا که یکی از هنرهای خانم‌ها در مسایل زیبایی شناسی خانواده است. حتی اگر به بهانه این باشد که سنتی دست کاری شود و یا مسایلی را به آن اضافه کنند؛ مانند سنت خواستگاری. مشکل الان جامعه این است که خواستگاری و رسم و رسومات آن در حال نابودی است. ازدواج‌ها خیابانی و اینترنتی شده و افرادی که قبلا خواستگاری می‌رفتند و چند روز را صرف رفت و آمد می‌کردند، الان کمتر گرایشی به این مساله دارند و دوست دارند سریع‌تر و راحت تر به سرانجام کار برسند. باید مراقب بود که دچار مدرنیسم نشویم. مدرنیسم تمام مسایل را برهنه و لخت و بی چارچوب کرده و مروج رابطه جنسی مستقیم در ارتباطات اجتماعی افراد است و مقید به رسومات خانوادگی نیست. زن‌های امروزی در ایران که دچار مدرنیسم شدند، مشروب و سیگار زیادی مصرف می‌کنند و دچار روابط جنسی آزاد شده اند،چرا که مشروب و رابطه جنسی رابطه مستقیمی با هم دارند.وی هر تبلیغی که در جهت ترویج ایجاد خانواده باشد را مثبت بر شمرد و گفت: این تبلیغات اتفاقا خوب عمل می کند. اگر تبلیغ خانواده را انجام دهیم، تبلیغ زن محوری داشته باشیم و در تمام تبلیغات حتی آشپزی، دکوراسیون خانه و زیبا شناسی تاثیر زیادی بر تحکیم و تشکیل خانواده در جامعه دارد. در بحث زیبایی یک خانم، باید نشان بدهیم که اگر تحریکی از سوی او ایجاد بشود، کجا باید ارضا شود باید نشان داد ارضای این تحریک باید در خانواده باشد. باید سعی کنیم رابطه جنسی در قالب خانه و خانواده و ازدواج را در تبلیغات، فرهنگ کنیم. در شبکه‌های ماهواره ای مانند فارسی وان دو و سه بیشتر سرمایه ها بر روی ترویج رابطه جنسی مستقیم و بدون هیچگونه آداب و رسوم و مبالات است.

فیاض با تاکید بر این مطلب که ازدواج در سن پایین به خصوص در سن جوانی و 18 سالگی را باید ترویج داد، ادامه داد: یکی از دانشجوهای من رتبه یک کنکور در فوق لیسانس بود و در 23 سالگی با وجود مخالفت خانواده خود و همسرش ازدواج کرد. ولی الان الگویی برای خانواده‌های فامیل شده و زندگی خوبی دارد و خانواده هایشان به آنها در زندگی کمک می کنند. مشکل امروز جامعه ذهنیت‌هایی است که در مورد اجرایی شدن طرح ازدواج در سن پایین، در جامعه فکر  می کنیم و همین مساله کار ما را دچار مشکل کرده است. بچه‌های ما به هر راهی می افتند غیر از راه اصلی که راه ناجوری است و تبلیغات هم آنقدر نیست که افراد را ترغیب کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به این مطلب که شبکه ای مانند فارسی وان از اوایل سال در فیلم‌هایی که پخش می کند در حال ترویج هم جنس بازی است ادامه داد: آنچه که من را در مورد آینده نگران می‌کند، هم جنس بازی و تبلیغاتی است که برخی از شبکه‌های ماهواره ای روی آن مانور می دهند. اگر اولین خاطرات و حافظه‌های جنسی در دوره‌های نوجوانی و جوانی در قالب ازدواج شکل بگیرد، دختر و پسری که اولین بلوغ جنسی و رابطه شان در چارچوب درست باشد، دیگر حافظه گناهی برایشان نمی‌ماند که تکرار گناه کنند. اگر سن ازدواج پایین بیاید فرد تا آخر عمر همسرش را بهترین و زیباترین شخص می‌داند و دیگر رابطه‌ای خارج از خانواده ندارد و طلاق و همسرکشی در جامعه و قتل‌های خشن نظیر پل مدیریت اتفاق نمی‌افتد.

وی با اشاره به این مطلب که هم در تبلیغات و هم در فیلم ها باید آموزش رمز و رازهای زنانه برای تسخیر مردها به طور غیر مستقیم داده شود گفت: این حیله‌ها و دلربایی‌های زنانه می تواند در قالب حجاب و متانت به جوانان آموزش داده شود. جذب افراد در دنیای مدرنیسم به طور جنسی است در حالی که انسان امروزی ذاتا عشق و صداقت و رابطه عاطفی شدید را دوست دارد و نه رابطه جنسی صرف. تبلیغ برای ازدواج زود باعث می شود که یک خانواده به مرور زمان به ایجاد خویشاوند منجر شود که مولد محبت و مهربانی در جامعه است.

وی در آخر افزود: سن ازدواج بالا رفته و اگر این تبلیغات در پایین آمدن آن کمک کند خوب است و اشکالی ندارد و مسایل حاشیه‌ای مربوط به این تبلیغات به مرور کمرنگ می‌شود.

منبع: برنا

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir